خانه » درباره ما » منشور اخلاقی اتازیس

منشور اخلاقی اتازیس

منشور اخلاقی اتازیس

۱- ما اعضای اتازیس، تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا با همراهی و یکدلی، چشم‌انداز و اهداف انجمن را که جامعه سبز، رشد اقتصادی، کیفیت زندگی، و سلامت محیط‌زیست و منابع طبیعی می‌باشد، محقق کنیم. همراهی و یکدلی، همراه با ارزش‌گذاری، قدردانی و ثبت ایده‌های افراد به نام خودشان و نادیده نگرفتن حتی کوچک‌ترین فعالیت، به ما کمک می‌کند تا نیروی انفرادی را به نیروی کنش جمعی تبدیل نماییم.

۲- اهداف برتر، نهادینه کردن شهروند سبز، خانواده سبز، شهر سبز، کشور سبز، و طبیعت سبز بر پایه فرهنگ کهن محیط‌زیست‌گرای ایرانی و دانش و تجربه‌های امروزی می‌باشد. ما همواره سعی می‌کنیم که در رفتار، نگرش و برنامه‌های محیط‌زیستی خود به روزترین و مقبول‌ترین دیدگاه‌های علمی را مبنا قرار داده و همچنین قائل به قبول مطلق، همیشگی و بدون تشکیک اظهارات هیچ مرجع علمی نیستیم.

۳- انگیزۀ حضور در اتازیس، باور مردم به داشتن فرهنگ اصیل و طبیعت سالم و اشاعۀ فرهنگ دوست داشتن و احترام به طبیعت می‌باشد و ما اعضای اتازیس تلاش می‌نماییم که از موجودیت و پایداری انجمن تا زمانی که در راه چشم‌انداز و اهداف انجمن تلاش و اقدام می نماید، حراست نماییم، از ایجاد هر اقدامی که اعتماد مردم را تضعیف نماید، پرهیز نماییم، به عقاید و نظرات سازنده و مفید دیگران احترام گذاشته، و در برخورد با مردم با خوشرویی و تانی برخورد می‌نماییم.

۴- نسبت به اتازیس متعهد و مسوولیت‌پذیر هستیم و مسوولیت انجام کارهای خود و سپرده شده را می‌پذیریم. وقت‌شناسی در برنامه‌های اتازیس و مشارکت و همفکری را در اولویت قرار می‌دهیم، و پوشش نشان ویژه اتازیس را در اجرای هر برنامه، ضروری می‌دانیم.

۵- ما اعضای اتازیس بر این باوریم که تک تک انسان‌ها، در عین داشتن عقاید و اندیشه‌های متفاوت دارای کرامت ذاتی هستند؛ بر این اساس، رفتار ما با هر یک از اعضای انجمن، بر اساس احترام به شأن و کرامت ذاتی بوده و تلاش می‌کنیم که با روحیه‌ای آکنده از مهر و محبت، این تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم. فراموش نمی‌کنیم که آنچه در انجمن قابل نقد است رفتارها و رویه‌ها هستند، و این اقدام باید بدون بی‌احترامی به شخصیت افراد، غیبت و بدگویی و به صورت نقد حضوری صورت پذیرد. شنونده غیبت به همان اندازه گوینده آن مسئول است.

۶- ما اعضای اتازیس تلاش خواهیم کرد که رفتاری مبتنی بر حفاظت محیط‌زیست را در زندگی شخصی، خانوادگی و نیز در دفتر انجمن و در جریان فعالیت‌های گروهی و در کل اجتماع پیشه خود کنیم. همچنین تلاش برای ارتقای فرهنگ بومی و محیط‌زیست و اخلاق برتر در سطح جامعه را سرلوحۀ اهداف خود قرار می‌دهیم.

۷- ما اعضای اتازیس، تلاش خواهیم کرد که خود را به اصول مسئولیت‌پذیری، شفافیت، گزارش‌دهی، پاسخگویی، مشارکت فعال و رعایت حقوق دیگران و به طور کل رفتاری دمکراتیک و مشارکتی در انجمن متعهد بدانیم و رعایت چنین اصولی را از ارکان انجمن نیز درخواست می‌نماییم. به همین جهت حق کلیه اعضای انجمن می‌باشد که دفاتر حسابداری، صورت جلسات و گزارش فعالیت‌ها و اقدامات انجمن در هر زمان در اختیار آن‌ها قرار گیرد و هیات مدیره و کارگروه‌ها برای این امر برنامه‌ریزی لازم انجام دهند. ما همواره سعی می‌کنیم تا شفافیت مالی سازمان را تا حدی که موجب خدشه به حریم خصوصی اشخاص و یا آسیب‌پذیری مشخص سازمان نشود همواره رعایت کنیم.

۸- تاکید ما در فعالیت گروهی در انجمن بر صداقت، همکاری و همدلی است. همدلی یعنی موفقیت همکار ما عین موفقیت ماست. صداقت یعنی جز عین واقع چیزی را به یکدیگر انتقال نخواهیم داد حتی اگر به ضرر ما باشد و همکاری یعنی در صورت امکان از هیچ تلاشی اعم از در اختیار قرار دادن تجارب، اطلاعات و حتی کمک فیزیکی در جهت پیشبرد اهداف انجمن به همکار خود دریغ نخواهیم کرد. داشتن نظم از مهمترین ارکان فعالیت گروهی است و در پیشبرد اهداف بسیار موثر است.

۹- از وابستگی به جناح‌های سیاسی می‌پرهیزیم و همواره استقلال مالی خود را از منافع سیاسی و اقتصادی ولو مثبت و سودمند برای افراد و نهاد‌های دیگر حفظ خواهیم کرد.

۱۱- اعضایی که بر خلاف اهداف و شئونات انجمن (رعایت منشور اخلاقی) فعالیت نمایند و یا اقدامات مکرری در زمینه تخریب و آلودگی محیط‌زیست انجام داده و تذکر هیات مدیره مؤثر واقع نشود، به پیشنهاد هیات مدیره و تصویب مجمع عمومی عضویت آن‌ها در انجمن لغو خواهد شد.

۱١- ما بر این باوریم که وجود، حضور و کنش‌گر بودن، ظرفیت داوطلبی و فرهنگ عمومی حفاظت از محیط‌ زیست، برای حفظ و پایداری محیط‌زیست در سطح سرزمینی و جهانی، راهبردی و اساسی است.

۱٢- ما بر این باوریم که داوطلب بودن فقط بر طبق میل شخصی و اراده آزاد و همچنین نبود انگیزه‌های مشخص و بارز مادی و یا انگیزه‌های اجتماعی نامرتبط با اهداف سازمانی امکان پذیر است.

۱٣- حفظ حیثیت و مفهوم داوطلب بودن همواره در رفتار و رویکرد ما مورد توجه بوده و ما از رفتاری که موجب خدشه به معنای آن شود خودداری می‌کنیم.

۱۴- ما همواره در ادای سپاس نسبت به فعالیت‌های اعضای داوطلب خویش می‌کوشیم، اما همواره این سپاس را به نمایندگی از جامعه انجام ‌داده و سازمان و یا فردی از سازمان را طرف دین محسوب نمی‌کنیم.

۱۵- ظرفیت‌سازی برای داوطلبان هیچگاه یکی از اهداف اولیه سازمانی ما نخواهد بود، اما ما همواره به عنوان یک راهبرد اساسی برای نیل به اهداف و آرمان‌های سازمانی به آن توجه می‌کنیم.

۱۶- اعضای اتازیس هیچگاه به خاطر خدماتی که به صورت داوطلبانه برای سازمان انجام‌ داده‌‌اند در آینده از طرف سازمان مورد پرداخت و یا حمایت مالی قرار نخواهند گرفت.

۱۷- ما از رفتاری که به طور مشخص و قابل پیشبینی موجب به خطر افتادن سلامت و کرامت انسانی افراد شود خودداری می‌کنیم.

۱۸- ما در صورتی که انحرافی پایدار و غیر قابل اصلاح در سلامت اتازیس رخ دهد و یا این که چشم‌انداز حیات انجمن متضمن منفعت و یا ظرفیتی برای محیط‌زیست و یا فرهنگ داوطلب‌گرایی نباشد، منافع محیط‌زیست سرزمین و حفظ اعتبار اجتماعی نهاد‌های مردمی و همچنین آبروی روحیه‌ داوطلبی را بر حیات اتازیس خود ترجیح داده و به عمر انجمن پایان می‌بخشیم.

۱۹- ما برای رسیدن به آرمان‌ها و یا اهداف اتازیس، هیچ‌گاه مطلب خلاف واقع و یا غلو شده اظهار نمی‌کنیم.

۲۰- ما در راه نیل به آرمان‌های خود هیچ هم‌پیمان و یا دشمن دائمی نخواهیم داشت.

۲۱- ما در راه نیل به آرمان‌های خود هیچگاه دست به خشونت و یا افترا نمی‌زنیم.

۲۲- ما هیچگاه توان اتازیس، توان داوطلبی و همچنین شهرت و اعتبار انجمن خود را در مواردی که مرتبط با اهداف اتازیس نباشند، هزینه نمی‌کنیم.

۲۳- ما همواره در هنگام طراحی و اجرای برنامه‌ها و ساختارهای سازمانی با تمامی توان سعی می‌کنیم که گرایش داوطلب‌گرایی ما در آن برنامه و یا ساختار به طور برجسته و با الویت‌ بالا، منعکس و قابل مشاهده باشد.

۲۴- ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا محدودیت‌ها و معذوریت‌های اجتماعی، مانع شفافیت‌ و یا عدم واکنش مناسب ما نسبت به اظهار نظر‌ها، نگرش‌ها و رویکردهای نادرست در مورد محیط‌زیست نشود اگر چه هیچ‌گاه سکوت خود در برابر معضلات زیست‌محیطی را به معنای رضایت خویش نمی‌دانیم.

۲۵- ما از شجاعت برای تغییر نگرش‌ها، رویکردها و اظهارات خود در صورتی که بر عدم صحت و یا نامناسب بودن آن‌ها آگاه شویم، برخورداریم.

۲۶- ما مشکلات و مسائل محیط‌زیست را دستاویزی برای رسیدن به اهدافی خارج از حوزه محیط زیست -ولو آن که اهداف مثبتی باشند- قرار نمی‌دهیم.

۲۷- ما معتقد به انسجام به صورت انجمن و استفاده از روش‌های مدیریتی و راهبردی مدرن در درون اتازیس و گروه خود هستیم و از تبدیل اتازیس به یک جمع دوستی و یا هیات غیررسمی خودداری می‌کنیم.

۲۸- ما همواره بیشترین سعی خود را می‌کنیم تا از لحاظ مادی و مالی به فرد و یا نهاد خاصی مدیون نشویم حتی اگر که ادای آن دین بر ما لازم نباشد. همچنین ما همواره نسبت به سلامت و شفافیت منابع کمک‌های مالی حساسیت داریم.

۲۹- ما به خاطر مدیون بودن مادی و یا معنوی به فرد و یا نهادی، تغییری در اصول و اهداف اولیه خود ایجاد نمی‌کنیم.

۳۰- ما همواره تا پایان همکاری با اتازیس به امکان اثرگذاری مثبت در فرایند‌های اجتماعی تاثیرگذار بر پایداری محیط‌زیست در سرزمین، معتقد خواهیم ماند.

۳۱- ما همواره تا پایان همکاری با اتازیس به امکان همزیستی هوشمندانه میان توسعه اقتصادی و پایداری محیط‌زیستی در سرزمین، معتقد خواهیم ماند.

۳۲- ما همواره به طور فعالانه‌‌ای، غیر سیاسی، غیر انتفاعی و غیر دولتی بودن خویش را حقیقی و مستدام می‌داریم.

۳۳- ما همواره معتقد به برابری در امکان داوطلب شدن برای همه افراد بدون توجه به جنسیت، سن، تحصیلات، مذهب، زبان و لهجه محلی، و دیدگاه سیاسی هستیم.

۳۴- ما از این که به گونه‌ای رفتار کنیم که مخاطبان ما منحصر به قشر متخصص محیط‌زیست شوند خودداری می‌کنیم.

۳۵- ما از تقابل‌های اجتماعی نامرتبط با اهداف اتازیس خودداری می‌کنیم.

۳۶- ما همواره سعی می‌کنیم که عملیات اتازیس، منعکس کننده اعتقادات زیست‌محیطی ما باشد.

۳۷- ما هیچ‌گاه در طول حیات اتازیس، حقوق معنوی هیچ یک از اعضای انجمن را -حتی در صورت عدم ادامه عضویت وی- انکار و یا انتساب به غیر نمی‌کنیم.

۳۸- ما همواره به محدودیت‌های اساسی ظرفیت‌های خود معترفیم و در صورت آگاهی سعی در انکار و یا پنهان‌کردن آن نمی‌کنیم. همچنین ما از ایجاد عامدانه و آگاهانه توقع‌هایی از اتازیس در اجتماع و سرزمین، که بیش از ظرفیت انجمن باشد، خودداری می‌کنیم.

۳۹- ما قائل به اولویت گفتگو و تضارب آرا در هنگام مواجهه با نظرات مخالف هستیم حتی در زمانی که بر مخالفت خویش همچنان پایدار باشیم.

۴۰- ما زمین را متعلق به همه مردمان دنیا می‌دانیم و داشتن آگاهی و دغدغه نسبت به مشکلات محیط‌زیستی در هر نقطه از آن را حق همگان می‌دانیم.

۴۱- همه اعضا در برابر اساسنامه، آیین‌نامه و منشور اخلاقی انجمن برابر هستند و لازم است که با تکیه بر اصول رفتار برابر و عدم تبعیض با همه اعضای انجمن برخورد شود.

۴۲- برای بازنگری در اصول منشور اخلاقی حاضر، پیشنهادات در طول زمان، توسط هیات مدیره جمع‌آوری و در جلسات برنامه‌ریزی انجمن، پیش‌نویس آن تهیه، و توسط مجمع عمومی تصویب می‌گردد.

۴۳- اعضای اتازیس خود را ملزم می‌دانند که به اصول درج شده در این منشور اخلاقی متعهد باشند.