خانه » اخبار » نخستین نشست با موضوع کودک و طبیعت در زنجان

نخستین نشست با موضوع کودک و طبیعت در زنجان

نخستین نشست با موضوع کودک و طبیعت در زنجان

شنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۵ نخستین نشست مدرسه طبیعت با حضور جمعی از فعالان محیط زیست، اساتید و دانشجویان دانشگاه زنجان و نمایندگان اداره کل محیط زیست استان در محل دانشگاه زنجان برپا گردید.

در آغاز این نشست که با همکاری انجمن توان افزایان زندگی سبز (اتازیس) و انجمن علمی علوم محیط زیست دانشگاه زنجان برگزار گردید، مستند «زنگِ طبیعت» محصولی از مدرسه طبیعت کاوی کنج برای حاضرین پخش که در این مستند، استاد عبدالحسین وهاب‌زاده، بوم شناس سرشناس و ایده پرداز مدرسه طبیعت در ایران، در خصوص اهمیت ارتباط کودک با طبیعت مطالبی را بیان کرد. در ادامه نشست، امین خزاعی، نماینده اتازیس در استان زنجان و فعال محیط زیست، توضیحاتی در خصوص هدف و چرایی تشکیل مدرسه طبیعت ارائه نمود و از حضار درخواست کرد تا در راه اندازی مدرسه طبیعت زنجان با وی همکاری کنند. پس از پایان سخنان این فعال محیط زیست، مستند «کاوی کنج» کاری از شبکه افق سیما با موضوع معرفی مدرسه طبیعت کاوی کنج مشهد، نمایش داده شد و در پایان نیز حاضران به تبادل نظر و ارائه پیشنهاد در خصوص راه اندازی نخستین مدرسه طبیعت زنجان پرداختند.

در این نشست ۲ ساعته پیشنهادات ارزشمندی ارائه گردید از جمله پیشنهاد مهندس رمضانی، نماینده اداره کل محیط زیست استان در این نشست، در خصوص استفاده از روستایی بازسازی شده و خالی از سکنه در یکی از مناطق حفاظت شده استان در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان زنجان در قالب یک بوم کلبه یا اکومپ به منظور برگزاری اردوهای چند روزه برای کودکان توسط اداره کل محیط زیست، یا پیشنهاد یکی دیگر از حضار در خصوص همکاری و عقد قرارداد با مدارس و مهدکودک‌هایی که علاقمند هستند دانش آموزانشان علاوه بر ساعت‌های درسی در کلاس‌ها و اردوهای مدرسه طبیعت نیز شرکت نمایند.

در پایان این نشست مقرر شد تا حاضران نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص شکل گیری هرچه بهتر مدرسه طبیعت در گروه تلگرامی فعالان محیط زیست استان ارائه نمایند و نشست‌های آتی نیز به صورت منظم و هفتگی با حضور علاقمندان برگزار گردد.

همچنین به پیشنهاد دکتر عباسعلی زمانی، عضو هیات علمی گروه علوم محیط زیست دانشگاه زنجان و از فعالان محیط زیست استان، بنا شد تا نخستین برنامه در راستای اهداف مدرسه طبیعت، اواخر مرداد ماه با حضور فرزندان کارکنان و اساتید دانشگاه و با حمایت اتازیس و تعدادی از سمن‌های محیط زیستی فعال استان در قطعه زمینی رها در داخل محوطه دانشگاه زنجان برگزار گردد.

گزارش مهندس امین خزایی

درباره ی اتازیس

 انجمن ملی مردم نهاد توان افزایان زندگی سبز (اتازیس)، انجمنی ملی، غیردولتی، غیرانتفاعی، داوطلبانه، اخلاق‌گرا، پایبند به اصول و ارزش‌ها و راهکارهای جهانی بشردوستانه، كارآمد و توان‌افزا در حوزه توسعه پایدار، محیط‌زیست و منابع طبیعی است.

مطلب پیشنهادی

wetland

بررسی قوانین ملی تاثیرگذار مستقیم بر مدیریت پایدار تالابها

 بررسی قوانین ملی تاثیرگذار مستقیم بر مدیریت پایدار تالابها با توجه به مشکلات اصلی تالابهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *