خانه » گزارش‌ فعالیت های اتازیس » وقتی درب بطری‌های پلاستیکی، پای کودکان کار را نونوار می‌کند

وقتی درب بطری‌های پلاستیکی، پای کودکان کار را نونوار می‌کند

اعضای سمن پویش زنگین که تحت حمایت انجمن توان‌افزایان زندگی سبز در زنجان فعالیت می‌کنند، تاکنون از محل فروش درب‌های پلاستیکی موفق شده‌اند که علاوه بر یک دستگاه ویلچر، برای تعدادی از کودکان کار نیز کفش‌های نو بخرند. این در حالی است که ویلچر دوم نیز به زودی خریداری می‌شود. 

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، درب‌های بطری رها شده روی زمین شاید به کار کسی نیاید ولی اگر جمع شود به کار معلولان می‌آید؛ در واقع درب‌های بطری تجزیه‌پذیر نیستند و برای قرن‌ها در طبیعت باقی‌ می‌مانند. به همین‌خاطر می‌توان با جمع‌آوری این درب‌ها و فروختن آن به‌ کارگاه‌های بازیافت، هم به حفظ محیط زیست کمک کرد و هم با پول به دست آمده برای نیازمندان معلول، ویلچر خرید. این مثل یک تیر و دو نشان می‌ماند و در نهایت کار با ارزشی است.

 

ایده اولیه‌ جمع‌آوری درب بطری به چند سال قبل و زمانی برمی‌گردد که یک خانم گردشگر ایرانی با این موضوع در کشور ترکیه آشنا شد. او پس از بازگشت به ایران، اولین پویش مردمی جمع‌آوری درب بطری را در شهر تبریز راه‌اندازی کرد و خوشبختانه با گذشت زمان، این ایده‌ مورد استقبال حامیان محیط زیست و حتی خیرین قرار گرفت.

 

درب‌های بطری نیز جنس خالص و مرغوبی دارند و فضای کمی اشغال می‌کنند. مثلا ۳۰۰ کیلوگرم درب بطری فقط یک فضای دو در یک را اشغال می‌کند و حمل این درب‌ها برای پویش خیلی راحت است. همچنین پس از قرار گرفتن در چرخه‌ی بازیافت، برای ساخت لوازم اداری و تجاری استفاده می‌شوند. البته جنس درب بطری با جنس خود بطری متفاوت است. هرکدام نقطه ذوب متفاوتی دارند و اگر در دستگاهی با یک دمای ذوب قرار بگیرند، برای دستگاه مشکل فنی رخ می‌دهد.

 

امین خزاعی دبیر سمن پویش زنگین در این رابطه می‌گوید: درب‌های بطری اندازه‌ کوچکی دارد ولی اثرات تخریبی زیادی برای محیط زیست ایجاد می‌کند. از طرفی پویش جمع‌آوری درب بطری، موضوع غریبی برای مردم نیست. آن‌چه ما در ابتدا انجام دادیم تشکیل یک گروه تلگرامی بود و از طریق اطلاع‌رسانی، توانستیم نگاه‌ بسیاری از مردم را به پویش جلب کنیم و با همکاری و همراهی بسیاری از علاقه‌مندان، مخازنی که مخصوص درب‌های بطری بود را در مکان‌هایی مثل دانشگاه، مدارس، تالارهای پذیرایی و باشگاه ورزشی نصب کنیم.

 

وی می‌افزاید: هر کدام از این مخازن ظرفیت ۲۵۰۰ درب بطری را دارد و هر زمان که پر شود، مسئول آن مکان جهت تخلیه با اعضا تماس می‌گیرد. خوشبختانه پویش برای اولین‌بار از دانشگاه زنجان شروع شد و با کمک‌های مادی و معنوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری زنجان توانستیم مخازن جمع‌آوری درب‌های بطری را تهیه کنیم. بدون شک این پویش ادامه‌دار خواهد بود و خوشبختانه با پول سری اول پویش، اولین ویلچر را خریداری کرده و به موسسه خیریه رعد اهدا کردیم.

 

خزاعی خاطرنشان می‌کند: شهروندان زنجانی می‌توانند درب‌های بطری پلاستیکی جمع‌آوری شده خود را به نزدیک‌ترین محل معرفی شده یا همان آشیانه‌های زنگین تحویل دهند. همچنین جهت آگاهی از نشانی آشیانه‌ها، همکاری با پویش زنگین و عضویت در گروه تلگرامی این پویش می‌توانند با شماره ۰۹۳۶۵۶۱۴۱۲۴ تماس بگیرند. مبلغ حاصل از فروش درب‌ها نیز صرف امور مربوط به حفاظت از محیط زیست، کمک به نیازمندان و موسسات خیریه خواهد شد.

 

این فعال محیط زیست با تاکید بر این‌که حمایت و حفاظت از محیط زیست در شرایط فعلی که با مشکلات عدیده محیط زیستی مواجه هستیم، موضوعی اجتناب‌ناپذیر است، یادآور می‌شود: به همت مردم مهربان زنجان به ویژه حامیان پویش مردمی زنگین، از محل فروش و بازیافت درب‌های بطری‌های پلاستیکی چند جفت کفش برای کودکان کار تحت حمایت موسسه پرتو افروزان زنجان خریداری شد و در اختیار آن‌ها قرار گرفت. این در حالی است که ویلچر دوم نیز به زودی خریداری می‌شود.

درباره ی اتازیس

مطلب پیشنهادی

کتاب مدل سازی محیط زیست به چاپ دوم رسید

کتاب “مدل سازی محیط زیست” نوشته اندرو فورد و ترجمه دکتر مهدی کلاهی، عضو هیات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *