قالب وردپرس درنا توس
خانه / توسعه پایدار / ارزیابی محیط زیست (6)
ارزیابی محیط زیست

ارزیابی محیط زیست (6)

برخي انواع اثرات زيست محيطي

- اثرات برگشت ناپذير و غير قابل جبران
- اثرات برگشت پذير
- اثرات مفيد
- اثرات مشخص و مهم
- اثرات كوتاه مدت
- اثرات بلند مدت
- اثرات اوليه
- اثرات ثانويه
- اثرات مستقيم
- اثرات غير مستقيم
- اثرات تجمعي

پيش بيني اثرات پروژه بر محيط زيست

هنگامي كه يك پروژه صنعتي يا عمراني در راستاي توسعه مي بايست به اجرا در آيد در صورتي پروژه ماندگار و براي جامعه زيستي مقبول واقع خواهد شد كه در راستاي اهداف توسعه پايدار طرح ريزي و اجرا شود. بدين لحاظ شناسايي و پيش بيني و ارزيابي اثرات مي بايست بر اساس فاكتورهاي اكولوژيكي، فيزيكي، بيولوژيــكي، اجتمــاعي،اقتصــادي، فرهـنگي و باستان شناسي انجام پذيرد.

اثر بر متغيرهاي فيزيكوشيميايي

اثرات بر اقليم و كيفيت هوا

 پروژه هاي توسعه مي تواند سبب تغيير در اقليم محلي شود . اثرات مشخص پروژه ها از نظر استفاده از وسائط نقليه، ساختمانها، تراكم و ... مي باشد كه در محيط زيست محل احداث و پيرامون آن پروژه پديد مي آيد. اثرات آلودگي هوا مي تواند از لحاظ بهداشتي، اقتصادي، اجتماعي و تاثير بر فضاي سبز و پوشش گياهي طبقه بندي گردد ميزان آلاينده هاي هـــوا بايــد در مــراحل ساخــتماني و بهره برداري گزينه هاي مختلف پروژه تحليل و اثرات آن از جهات اشاره شده در قبل تشريح شود .

اثــــرات بر آب

 اقدامات فيزيكي نظير تغيير مسيد آب رودخانه موجب تغييرات اكولوژيكي مي شود. تخليه فاضلاب در آبها بر ماهيان و اثرات تجمعي آن قابل بررسي است با برداشت آب جهت مصارف صنعتي، تغيير سيستم آب زير زميني در اثر استخراج و يا فعاليت هاي مهندسي در جريان آب ها اثر مي گذارد. كاهش مقدار آب مي تواند مسائل جدي از نظر تجاري، حيات وحش و موارد تفريحي ايجاد نمايد. جريان غير منظم آبها موجب سيل گيري و يا خشك شدن آب رودخانه مي گردد. گياهان به طور كلي به تغيير و يا كاهش جريان آب بسيار حساس بوده و سريعاً واكنش نشان مي دهند با توجه به فعاليتهاي پروژه
در مراحل ساختماني و بهره برداري تغييرات كمي و كيفي ايجاد شده بايد از لحاظ اثراتي كه در محيط زيست ايجاد مي كنند، بررسي شوند.

اثــرات بر خاك

 اثرات زيست محيطي يك پروژه بر خاك نمي تواند جدا از حيات و حمايت جانوران و گياهان باشد. تسطيح اراضي، خاكبرداري، خاكريزي و عمليات ساختماني سبب كاهش كيفيت خاك سطحي مي گردد . به طور كلي اثرات احتمالي پروژه بر خاك به دو دسته خسارات فيزيكي به ساختمان خاك و خسارات شيميايي توليد شده توسط آلاينده ها تقسيم مي شود. فعاليت ماشينهاي سنگين در عمليات ساختماني سبب فشرده شدن خاك شده و در جايي كه پوشش گياهي از بين رفته باشد احتمال فرسايش زياد خواهد بود. از طرف ديگر آلودگي هاي ناشي از خروجي ها، شيرابه زباله، فاضلابهاي شهري، كودهاي شيميايي، سموم دفع آفات نباتي و علف كش ها مي توانند خاك را آلوده و بر خواص شيميايي و ساختاري آن تاثير بگذارند و واضح است كه متعاقب آلوده شدن خاك منطقه، آبهاي زيرزميني نيز تحت تاثير قرار خواهند گرفت وآلودگي به آنها نيز نفوذ خواهد كرد .

اثـــرات بر صدا

 سر و صدا در مراحل ساختماني و احتمالا بهره برداري بيش از تراز وضعيت موجود خواهد بود. لذا بر اساس منابع خطي كه مي تواند شامل تردد وسائط نقليه به جايگاه و يا خارج از آن و در معابر دسترسي پروژه باشد و يا نقطه اي كه شامل استقرار يك دستگاه سنگ شكن در محل جايگاه است، قادر است اثرات مختلفي در محدوده محل پروژه ايجاد نمايد. در مرحله بهره برداري به دليل رفت و آمد وسائط نقليه سنگين )با توجه به نوع پروژه( و رفت و آمد افراد بيشتر، در منطقه سر و صداي زيادي ايجاد خواهد شد و ساكنين منطقه به دليل افزايش سر و صـــدا كه منجر به آلودگي صوتي مي گردد دچار
مزاحمت خواهند شد .

اثرات بر محيط هاي بيولوژيكي

بيشترين اثرات توسعه بر جامعه زيستي به ويژه گونه هاي گياهي و جانورري كه از اجزا تشكيل دهنده محيط بيولوژيكي مي با شند و در داخل و مجاورت مناطق تحت پروژه قرار دارند، رخ مي دهد. اثرات عمومي بر محيطهاي بيولوژيكي به تغييرات انواع جمعيت وتوزيع جغرافيايي آنها بستگي دارد. اثرات اختصاصي ممكن است در دوره زندگي گونه هاي نادر و در معرض خطر كه به ناحيه خاصي عادت كرده اند، اتفاق افتد.

اثـــرات بر گياهان

 اثرات مستقيم بر گياهان مي تواند ناشي از برداشت خاك يك محل به دلايل مختلفي نظير عمليات ساختماني و احداث جاده صورت گيرد. قطع گياهان جهت سوخت باعث آلودگي خاك، آلودگي آب، تغيير سطح سفره هاي آب زير زميني و شيمي آب مي شود. برخي گياهان نيز تحت تاثير پروژه هاي خاص قرار مي گيرند به طور مثال در مجاورت كارخانه آلومينيوم وجود فلورايد در هوا سبب از بين رفتن گياهان خواهد شد .

اثــرات بر جانوران

 در اكثر مواقع، يك اثر محيطي علاوه بر ناسازگاري جهت يك گونه حيات وحش، مي تواند جهت گونه هاي ديگر نيز به دليل وجود زنجيره هاي غذايي و يا وابستگي بين گونه ها، در يك منطقه ناسازگار و خسارت بار باشد.

اثرات بر محيط اقتصادي – اجتماعي، فرهنگي

اثرات بر محيط هاي اقتصادي- اجتماعي

محيط هاي اقتصادي- اجتماعي در مراحل ساختماني، بهره برداري يا پس از آن دچار تغييراتي مي شوند كه اين تغييرات ممكن است سودمند يا زيان آور باشند، پروژه مي تواند بر جمعيت و الگوهاي فرهنگي منطقه به دليل مهاجرت هاي زياد به منطقه تاثير گذار باشد. از سوي ديگر نياز به خدمات و  رويسهاي عمومي افزايش خواهد يافت. از ديگر اثرات يك پروژه بر محيط اقتصادي- اجتماعي كاهش قيمت مستغلات و اراضي خواهد بود .

اثـرات بر محيط فرهنگي

 محيط هاي فرهنگي مي تواند در اثر اجراي پروژه دچار خسارت و لطمات جدي شود. مراكز توريستي، تفريحي، يادمان هاي باستاني، تاريخي، فرهنگي و به ويژه مذهبي از نخستين مكان هايي هستند كه پروژه اثرات سوء بر آن ها وارد مي نمايد. لذا پيش بيني اين اثرات به دليل وجود باورها، آداب و رسوم مردم در سطوح محلي و منطقه اي و يا ملي بايد ارزيابي شود و ميزان اين اثرات مورد بررسي قرار گيرد

Share

درباره ی سید محمد طباطبایی

مطلب پیشنهادی

انتشار اثر مشترک عضو اتازیس با پژوهشگران بین المللی توسط سازمان ملل

چندی پیش نتایج پژوهشهای چند ساله شماری از دانشمندان و پژوهشگران بین المللی در حوزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share