قالب وردپرس درنا توس
خانه / اساسنامه اتازیس

اساسنامه اتازیس

مجوز فعالیت انجمن

اساسنامه انجمن ملی توان‌افزایان زندگی سبز (اتازیس)

******************

باسمه تعالي
اساسنامه انجمن توان‌افزایان زندگی سبز
مجمع عمومي اعضا

فصل اول – كليات و اهداف:
ماده ۱- نام سازمان مردم نهاد مورد نظر «انجمن توان‌افزایان زندگی سبز» است كه در اين اساسنامه به لحاظ رعايت اختصار “انجمن” ناميده مي‌شود.
ماده ۲- نوع فعاليت: كليه فعاليتهاي انجمن، غيرسياسي و غيرانتفاعي غيردولتي بوده و در موضوع امور زیرساختی توسعه با رعايت كامل قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و اين اساسنامه فعاليت خواهد نمود.
ماده ۳- محدوده فعاليت انجمن، در سطح ملی می‌باشد.
ماده ۴- محل: مركز اصلي انجمن در استان: تهران – شهرستان تهران به نشاني: خیابان شریعتی، چهار راه قصر، ابتدای عباس آباد، پلاک ۵، طبقه ۳، واحد ۳، کد پستی: 1559648117 واقع است و در صورت لزوم مي‌تواند پس از كسب مجوز از مرجع صدور پروانه برابر مقررات، در سایر نقاط داخل و خارج كشور، شعبه يا دفتر نمايندگي ايجاد نمايد.
ماده ۵- انجمن تابعيت جمهوري اسلامي ايران را دارد و كليه اعضاي آن التزام خود را به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران اعلام مي‌دارند.
ماده ۶- مدت فعاليت انجمن از تاريخ تاسيس به مدت نامحدود می‌باشد.
ماده ۷- دارايي اوليه انجمن اعم از منقول و غيرمنقول مبلغ ۹۰۰۰۰۰۰ ريال مي‌باشد كه از سوي هيأت موسس تماماً پرداخت شده و در اختيار انجمن قرار گرفته است.
ماده ۸- هيأت موسس انجمن، اشخاصي هستند كه براي تهيه مقدمات تشكيل انجمن اقدام نموده‌اند و بعد از تأسيس تحت عنوان موسس مسووليتي نخواهند داشت.
ماده ۹- اهداف انجمن عبارتند از:
الف: كليات:
تعریف، طراحی و برنامه‌ریزی در راستای ارتقاء شاخص‌های توسعه پایدار، ترویج کیفیتِ زندگیِ سبز و تغذیه سالم و بهداشتی، و اخلاق و رفتارهای مبتنی بر توسعه پایدار، توانمندسازی جوامع محلی با تعریف و آموزش کسب و کار متناسب با شرایط محیطی هر جامعه، شناسايي آلاينده‌های محيط‌زيست طبيعي و انساني و ارائه راهکارهای مناسب در جهت کنترل، کاهش، حذف و امحاي آن‌ها و ترويج و اجرای فعاليت‌هاي کاهنده از قبيل ترويج فرهنگ کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف کاغذ، استفاده از کیسه‌های خرید پارچه‌ای، درختکاری،، تولید کمتر پسماند، تفکیک پسماند از مبدا، استفاده از دوچرخه به عنوان وسيله حمل و نقل درون شهری، بحران آب و روش‌های صرفه‌جویی، معماری مفهومی، بومی و ارگانیک، و استفاده و گسترش انرژي‌هاي پاک، فرهنگ‌سازی گسترده جهت طبیعت‌گردی مسئولانه پایدار و حفظ تفرجگاه‌ها و مدیریت مناطق طبیعی (جنگل‌ها، کوه‌ها، غارها، دره‌ها، رودها، کویرها، مراتع، و غیره) و برگزاري سفرهاي علمي و اردوهاي تفريحي آموزشي با هدف دوستي با طبيعت برای تمام سنین جامعه.

ب: روش اجراي هدف:
شامل ۱- پژوهش و اجرای امور مرتبط با توسعه پایدار، سلامت، خانواده سبز، محیط‌زیست، منابع‌طبیعی؛ ۲- بالندگی و شکوفایی و فرهنگ‌سازی خانواده سبز و اجراي برنامه‌هاي ترویجی از قبیل انتشار مقالات، پژوهش‌ها، بروشورها، کتاب‌ها، کتابچه‌ها، انیمیشن‌ها، و سي‌دي‌هاي مستند و آموزشي، فعالیت در فضای مجازی و راه‌اندازی تارنما و سایر موارد مرتبط جهت آگاه‌سازي و اطلاع‌رساني برای داشتن زندگی سازگار با محیط‌زیست؛ ۳- برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي، سمینارها، نشست‌ها، جلسات، همايش‌ها، نمايشگاه‌ها، كنگره‌ها، کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و گردهمایی‌های علمی و فرهنگی مرتبط با توسعه پایدار، محيط‌زيست، منابع‌طبیعی، زندگي سالم و تنوع‌زیستی و همچنين راه‌اندازي اكوسيستم‌هاي طبيعي وكشاورزي؛ ۴- ارزیابی نیازها و کمك جهت بهبود و رفع مشكلات موجود و ارائه راهكار و پيشنهاد به دستگاه‌هاي دولتي و سایرین؛ ۵- ایجاد ارتباط، هماهنگی، تعامل و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در سطح محلي، منطقه‌اي، ملي و بين‌المللي (عقد قرارداد و تفاهم‌نامه‌كاري) در راستای اهداف مشترک توسعه پایدار، سلامت، محیط‌زیست و منابع‌طبیعی؛ ۶- شناسايي و جذب مخاطبين و دوستداران طبيعت و بهره‌گيري از نيروهاي متخصص جهت آموزش، ارائه طرح و برنامه و اجراي صحيح و اصولي آن‌ها و تشكيل بانك اطلاعاتي؛ ۷- کمک در فرهنگ‌سازی و معرفی محصولات سالم و ارگانیک. موافقت مرجع صدور پروانه با انجام فعالیت‌های مذکور در اهداف و شیوه‌های اجرایی، به معنای اجازه فعالیت در خصوص مواردی که نیازمند کسب مجوز از دستگاه های خاص می‌باشد نیست. بدهی است انجام هر گونه اقدام در راستای اجرایی نمودن مواردی از اهداف و شیوه‌های اجرایی که مستلزم اخذ موافقت دستگاه خاص باشد، منوط به دریافت مجور از آن مرجع است.
ماده ۱۰- شرایط عضویت: تابعیت ایرانی، التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حداقل سن 18 سال، پذیرش اساسنامه و آیین‌نامه‌های داخلی (وفق قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران)، پرداخت حق عضویت، و موافقت هیات مدیره.
انواع عضویت: رسمی: عبارت است از کلیه افرادی که دارای شرایط عضویت هستند. ایشان دارای حق رای و کاندیداتوری می‌باشند. غیر رسمی: عبارت است از افرادی که فاقد شرایط عضویت هستند ولیکن می‌توانند در پیشبرد اهداف مثمر ثمر واقع شوند. ایشان فاقد حق رای و کاندیداتوری هستند.

فصل دوم: ساختار
ماده ۱۱- اركان انجمن عبـارتنـد از 1- مجمـع عمـومـي، ۲- هيأت مـديـره، ۳- بازرس.
ماده ۱۲- مجمع عمومي مؤسس همان هيأت مؤسس بوده و وظايف ذيل را داراست:
۱- انجام اقدامات اوليه براي تاسيس؛
۲- تهيه طرح اساسنامه و تصويب آن؛
۳- انتخاب اولين مديران و بازرسان انجمن.
تبصره ۱: اكثريت لازم جهت تشكيل مجمع عمومي مؤسس در بار اول با حضور نصف بعلاوه يك اعضاء بوده و در صورت عدم حد نصاب اكثريت لازم، در بار دوم با حضور يك سوم اعضاء رسميت خواهد يافت.
تبصره ۲: تصميمات مجمع عمومي مؤسس با اكثريت دو سوم آراء حاضرين با تاييد مرجع صدور پروانه و دستگاه تخصصي اتخاذ و رسمي مي‌شود.
ماده ۱۳- مجمع عمومي عادي:
مجمع عمومي متشكل از كليه اعضا می‌باشد و عاليترين مرجع تصميم‌گيري است كه به صورت عادي يا فوق العاده تشكيل مي‌گردد.
ماده ۱۴- مجمع عمومي عادي سالانه در ارديبهشت ماه تشكيل خواهد شد.جلسه با حضور نصف به علاوه يك اعضا در بار اول رسميت يافته و با حضور هر تعداد از اعضا در بار دوم تشكيل و رسمي خواهد بود.
تبصره 1: اكثريت لازم جهت اتخاذ تصميم مجمع عمومي عادي نصف به علاوه يك آرا حاضرين در جلسه رسمي مجمع می‌باشد مگر در خصوص انتخاب مديران يا بازرسان كه با رأي اكثريت نسبي خواهد بود. در صورتي كه در دعوت نخست، اكثريت حاصل نشد، جلسه دوم به فاصله حداقل 10 (ده) روز تشكيل و با هر تعداد از اعضاي حاضر، جلسه رسميت خواهد يافت.
تبصره 2: مجمع عمومـــي عادي ممكن است به صورت فوق العاده در هر زمان به تقاضاي هيأت مديـــره يا بازرس(ها) يا به درخواست يك پنجم اعضاء – در صورتي كه هيأت مديره يا بازرس ظرف مدت 20 روز به درخواست اعضاء مبني بر برگزاري مجمع عمومي عمل ننمايد – تشكيل می‌گردد.
تبصره 3: دعوت براي مجمع عمومي عادي از طريق درج آگهي در روزنامه کثیر الانتشار حداقل 10 روز و حداكثر 40 روز قبل از برگزاري مجمع و با دعوت كتبي صورت مي‌پذيرد.
تبصره 4: روزنامه کثیر الانتشار براي درج آگهي‌ها روزنامه اطلاعات مي‌باشد.
ماده ۱۵- وظايف مجمع عمومي عادي:
1- انتخاب اعضاي هيات مديره و بازرسان (اصلي و علي البدل)؛
2- استماع و رسيدگي به گزارش هيات مديره و بازرس(ها)؛
3- تعيين خط مشي كلي انجمن؛
4- بررسي و تصويب يا رد پيشنهادهاي هيات مديره؛
5- تصويب ترازنامه و بودجه انجمن؛
6- تعيين روزنامه کثیر الانتشار جهت درج آگهي‌ها و دعوتنامه‌ها؛
7- عزل اعضاي هيات مديره و بازرسان؛
8- تعيين حق عضويت؛
9- تصويب انتشار نشريه.

ماده ۱۶- مجمع عمومي فوق‌العاده:
مجمع عمومي فوق العاده با شرايط زير تشكيل خواهد شد:
1- با درخواست اكثريت اعضاي هيات مديره يا بازرس؛
2- با درخواست يك پنجم اعضاء در صورتيكه هيأت مديره يا بازرس ظرف مدت 20 روز به درخواست اعضاء مبني بر برگزاري مجمع عمومي عمل ننمايد.
تبصره 1 – اكثريت لازم جهت تشكيل مجمع عمومي فوق العاده بار اول همان شرايط مجمع عمومي عادي می‌باشد و در بار دوم با حضور بيش از يك سوم اعضا كه حق رأي دارند تشكيل مي‌گردد.
تبصره 2 – تصميمات مجمع عمومي فوق‌العاده با آراي دو سوم اعضاي حاضر در جلسه معتبر خواهد بود.
ماده ۱۷- وظايف مجمع عمومي فوق‌العاده:
1- تصويب تغييرات اساسنامه؛
2- بررسي و تصويب يا رد و انحلال؛
3- تغيير در ميزان سرمايه؛
4- انحلال قبل از موعد؛
5- هرگونه تغيير در ماهيت.
ماده ۱۸- مجامع عمومي توسط هيأت رئيسه‌اي مركب از يك رئيس، يك منشي و دو ناظر اداره می‌شوند.
تبصره1: اعضاي هيأت رئيسه نبايد از بين كانديداهاي هيأت مديره و بازرسان باشند و با اعلام قبولي نامزدي خود در مجمع عمومي انتخاب خواهند شد.
تبصره 2: رئيس هيأت مديره، رئيس هيأت رئيسه مجمع عمومي خواهد بود مگر اينكه موضوع عزل يا انتخاب هيأت مديره باشد.
تبصره 3: مجامع عمومي عادي و فوق العاده با نظارت وزارت كشور برگزار می‌شود.
ماده ۱۹- هيات مديره:
انجمن داراي هيات مديره‌اي مركب از 5 نفر عضو اصلي و 2 نفر عضو علي‌البدل خواهد بود.
تبصره 1- جلسات هيات مديره با حضور بيش از نصف اعضا رسميت يافته و تصميمات متخذه با اكثريت آرا حاضرين معتبر خواهد بود.
تبصره 2– شركت اعضاي هيات مديره در جلسات ضروريست و غيبت هر يك از اعضا بدون عذر موجه و بدون اطلاع قبلي تا 3 جلسه متوالي يا ۶ جلسه متناوب در طول سال در حكم استعفاي عضو غايب خواهد بود.
تبصره 3 – دعوت از اعضاي هيات مديره می‌بايست حداقل ۱۴ روز قبل از تشكيل جلسه به صورت قانوني انجام پذيرد.
ماده ۲۰- در صورت استعفا يا فوت يا سلب شرايط از هر يك از اعضاي هيات مديره يا بازرس، عضو علي‌البدل براي مدت باقيمانده هيات مديره يا بازرسي بجاي عضو اصلي انجام وظيفه خواهد نمود.
در صورتيكه تعداد هيات مديره يا بازرسي به هر دليل كمتر از تعداد اعضاء اصلي شود و ورود اعضاء علي البدل نيز موجب تكميل آن نشود انتخابات مجدد مجمع عمومي حسب مورد به صورت عادي يا به صورت فوق العاده در مهلت قانوني جهت تكميل تعداد باقيمانده اعضا برگزار خواهد گرديد.
ماده ۲۱- هيات مديره علاوه بر جلساتي كه بطور مرتب و حداقل ماهي ۲ بار تشكيل مي‌گردد بنا به ضرورت با دعوت كتبي يا تلفني رئيس يا نايب رئيس تشكيل جلسه فوق العاده خواهد داد.
تبصره: نحوه تشكيل جلسه فوق‌العاده بموجب آئين‌نامه داخلي است كه به تصويب هيأت مديره خواهد رسيد.
ماده ۲۲- اعضاي هيات مديره در اولين جلسه‌اي كه بعد از انتخاب شدن تشكيل می‌دهند از بين خود يك نفر رئيس و يك نفر نايب رئيس و يك نفر خزانه‌دار انتخاب خواهند نمود، حدود اختيارات آنها را اساسنامه يا آيين‌نامه‌‌اي كه به تصويب مجمع عمومي اعضاء خواهد رسيد مشخص مي‌نمايد.
تبصره 1- هيأت مديره موظف است پس از تعيين سمت‌ها، حداكثر تا يك هفته از بين خود يا خارج يك نفر را به سمت مدير عامل انتخاب نموده و حدود اختيارات و مدت تصدي و حق الزحمه او را تعيين كند.
تبصره 2- مدير عامل نمی‌تواند در عين حال رئيس هيأت مديره باشد مگر با تصويب سه چهارم اعضاي مجمع عمومي.
تبصره 3- هيات مديره در هر موقع می‌تواند افراد فوق الذكر را از سمت هاي مذكور عزل كند.
تبصره 4- هيات مديره در صورت لزوم می‌تواند سمت‌هاي ديگري براي ساير اعضا هيات مديره تعريف نمايد.
ماده ۲۳- هيأت مديره براي مدت 2 سال انتخاب خواهند شد. انتخاب مجدد اعضاء هيأت مديره براي دوره هاي بعدي بلامانع است.
ماده ۲۴- هيات مديره نماينده قانوني انجمن بوده و وظايف و اختيارات آن در چارچوب اساسنامه به شرح ذيل می‌باشد:
حفظ و حراست اموال منقول و غير منقول، رسيدگي به حساب‌ها، پرداخت ديون و وصول مطالبات، اجراي مصوبات مجامع عمومي، افتتاح حساب در بانك‌ها طي انجام تشريفات قانوني، تعقيب جريانات قضائي و اداري و ثبتي در كليه مراحل قانوني در محاكم، تعيين حكم و تعيين وكيل و عزل آن، قطع و فصل دعاوي از طريق سازش (مصالحه) و در صورت اقتضاء تفويض و واگذاري تمام يا قسمتي از اختيارات خود به هر شخص ديگر اعم از حقوقي يا حقيقي با حق توكيل و ساير وظايفي كه بر اساس اساسنامه به هيات مديره واگذار گرديده. به طور كلي هيات مديره می‌تواند هر اقدام و معامله‌اي را كه ضروري بداند در مورد نقل و انتقال اموال منقول كه مستلزم تصويب مجمع عمومي می‌باشد پس از تصويب مجمع به نام انجمن انجام دهد.
همچنين هيأت مديره موظف است 3 ماه قبل از پايان تصدي خود، از مجمع عمومي عادي به منظور انتخابات هيأت مديره و بازرس جديد دعوت نمايد. هيأت مديره قبل از درج آگهي در روزنامـــه کثیر الانتشار بايد دستور كار مجمع عمومي، زمان و مكان برگزاري و فهرست اسامي اعضا را به تاييد مرجع صدور پروانه برساند و حداقل 40 روز قبل از پايان تصدي خود نتيجه انتخابات را به مرجع صدور پروانه اعلام نمايد.
تبصره 1– جز درباره موضوعاتي كه به موجب مفاد اين اساسنامه اخذ تصميم و اقدام درباره آنها در صلاحيت خاص مجمع عمومي اعضاء است، هيات مديره كليه اختيارات لازم براي اداره امور مشروط به رعايت حدود اهداف و اساسنامه را دارا می‌باشد.
تبصره2 -هيات مديره پس از تصويب مي‌تواند در انجام معاملات و يا پرداخت هزينه‌هاي جاري انجمن تا مبلغ نامحدود به ریال بدون تصويب مجمع عمومي رأساً اقدام نمايد.
ماده ۲۵- انجمن داراي 1 نفر بازرس اصلي و ۱ نفر بازرس علي‌البدل می‌باشد كه در مجمع عمومي عادي با رأي كتبي و براي مدت یک سال انتخاب می‌گردند. انتخاب مجدد بازرسان بلامانع است.
ماده ۲۶- اشخاص ذيل نمی‌توانند بعنوان بازرس انتخاب شوند:
1- كساني كه به علت ارتكاب جرم و به موجب حكم قطعي دادگاه از حقوق اجتماعي كلا و يا بعضا محروم شده باشند؛
2- مديران و مدير عامل انجمن؛
3- اقربای سببي و نسبي مديران و مدير عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم؛
4- همسر اشخاص مذكور در بند 2.
ماده ۲۷- وظايف بازرس به شرح ذيل است:
1- بررسي كليه اسناد و اوراق مالي و تهيه گزارش براي مجمع عمومي؛
2- مطالعه گزارش سالانه هيات مديره اعم از مالي و غير مالي و تهيه گزارش عملكرد براي اطلاع مجمع عمومي؛
3- گزارش هر گونه تخلف هيات مديره از مفاد اساسنامه به مجمع عمومي؛
4- اظهار نظر كتبي درباره صحت صورت دارايي، عملكرد و مطالب و اطلاعاتي كه هيات مديره و مديران در اختيار مجمع عمومي گذاشته‌اند؛
5- ساير وظايفي كه اساسنامه و قوانين و مقررات موضوعه به عهده بازرس قرار داده است.
تبصره: بازرس می‌تواند بدون داشتن حق راي در جلسات هيات مديره شركت نمايد.
ماده ۲۸- بازرس می‌تواند در هر موقع هر گونه رسيدگي و بازرسي را در مورد عمليات انجمن انجام داده و اسناد و مدارك و اطلاعات مربوطه را مطالبه كرده و مورد رسيدگي قرار دهد و در صورت لزوم تقاضاي تشكيل جلسه فوق العاده مجمع عمومي را بنمايد.
ماده ۲۹- هيأت مديره و بازرسان تا زمانيكه جانشين آنها از سوي مجمع عمومي انتخاب نشده‌اند در مسئوليت خود باقي خواهند بود.
ماده ۳۰- مدير عامل بالاترين مقام اجرايي انجمن است و در حدود اختياراتي كه از طرف هيأت مديره و اساسنامه به وي تفويض می‌گردد نماينده محسوب شده و از طرف انجمن حق امضاء دارد.
تبصره 1: عزل مديرعامل از اختيارات هيأت مديره مي‌باشد كه بايد مستند و مدلل باشد.
تبصره 2: دوره تصدي مدير عامل از مدت مسؤوليت هيأت مديره بيشتر نخواهد بود و ليكن انتخاب مجدد او طبق مقررات اين اساسنامه بلامانع می‌باشد. مدير عامل در صورت انقضا مدت تصدي موظف است تا تعيين جانشين، وظايف محوله را انجام دهد.
تبصره 3: كليه اسناد و اوراق بهادار و تعهد آور با امضاي مدير عامل و خزانه‌دار و در غیاب خزانه‌دار با امضای رئیس هیات مدیره و با مهر انجمن معتبر خواهد بود.
ماده ۳۱- مديرعامل، مجري مصوبات مجمع عمومي و هيأت مديره بوده و داراي اختيارات و مسئوليت‌هاي ذيل می‌باشد:
1- نمايندگي قانوني در مراجع رسمي و نهادها و در برابر اشخاص حقيقي و حقوقي؛
2- استخدام و عزل و نصب كاركنان در حدود ضوابط و مصوبات و با تصويب هيات مديره؛
3- نگهداري دارايي، اموال، حساب‌ها، اسناد و دفاتر انجمن؛
4- اعمال اختياراتي كه بصورت موردي يا مقطعي از جانب هيأت مديره به وي تفويض شده باشد؛
5- ارائه پيشنهادهاي لازم در زمينه گسترش، بهبود و هماهنگي در فعاليت‌هاي انجمن به هيأت مديره جهت ارائه به مجمع عمومي؛
6- تهيه پيشنويس ترازنامه، بودجه، خط مشي و گزارش ساليانه جهت بررسي هيأت مديره و ارسال به مجمع عمومي؛
7- تهيه پيش نويس آئين‌نامه‌هاي مورد لزوم جهت طرح و تصميم‌گيري در هيأت مديره؛
8- نظارت و ايجاد هماهنگي در فعاليت شعب، نمايندگي‌ها و دفاتر پس از طي مراحل قانوني؛
9- پيشنهاد برگزاري جلسه مجمع عمومي فوق العاده با ذكر علل موجه براي تصويب به هيأت مديره؛
10- انجام ساير وظايف و اختياراتي كه طبق اساسنامه و قوانين و مقررات مربوطه به مديرعامل محول شده يا بشود.
ماده ۳۲- حقوق و مزاياي مديرعامل بوسيله هيأت مديره تعيين می‌شود.
در صورتي كه مديرعامل از اعضاي هيأت مديره نباشد بدون داشتن حق راي می‌تواند در جلسات هيأت مديره شركت نمايد.
فصل سوم: بودجه و مواد متفرقه
ماده ۳۳- بودجه انجمن از طريق ذيل تأمين مي‌شود:
الف) هديه، اعانه و هبه اشخاص حقيقي و حقوقي اعم از داخلي و خارجي و دولتي و غيردولتي.
ب) وقف و حبس.
پ) وجوه حاصل از فعاليت‌هاي انجام شده در چارچوب موضوع فعاليت، اهداف، اساسنامه و آئين‌نامه انجمن.
ت) حق عضويت در انجمن.
ماده ۳۴- انجمن مكلف است درآمد و هزينه‌ها را در دفاتر قانوني ثبت و شرح بيلان آن را همراه با گزارش عملكرد اجرايي حداكثر تا دو ماه پس از پايان هر سال مالي به مرجع صدور پروانه ارايه نمايد. چنانچه مرجع مذكور در طول سال حسب مورد درخواست گزارش مالي يا اجرايي نمايد انجمن موظف به ارايه آن است.
تبصره ۱- هيات مديره مكلف است نسبت به افتتاح حساب بانكي در يكي از بانك‌هاي رسمي اقدام نموده و كليه درآمدهاي حاصله سالانه را مطابق اساسنامه صرف اهداف و وظايف نمايد و وجوه مازاد بر هزينه‌ها را در همان حساب نگهداري كند.
تبصره ۲- سال مالي انجمن منطبق با سال شمسي بوده و همواره به پايان اردیبهشت ماه ختم مي‌شود.به استثنای سال مالی اول که از بدو تاسیس لغایت اسفندماه همان سال خواهد بود. كليه مدارك، پرونده‌ها و مكاتبات در دفتر مركزي انجمن نگهداري می‌شود.
تبصره ۳- مكاتبات رسمي انجمن با امضاي مدير عامل صورت مي‌پذيرد.
تبصره ۴: مصوبات و صورتجلسات هيأت مديره در دفاتر مخصوصي به ترتيب تاريخ، ثبت و به امضاي اعضاي ذيربط خواهد رسيد.
ماده ۳۵- هيأت مديره مكلف است هر گونه تغيير يا اصلاح اساسنامه را به مرجع صادر كننده پروانه فعاليت اعلام نمايد و در صورت موافقت مرجع صدور پروانه به تصويب مجمع عمومي رسانده و نتيجه آن را براي انجام تشريفات اداري ثبت، به مرجع صدور پروانه اعلام نمايد.
ماده ۳۶- هيآت مديره مكلف است تغييرات نشاني اعم از محل، شماره‌هاي تماس و پست الكترونيكي و ديگر موارد مشابه را به مرجع صادر كننده پروانه فعاليت اعلام نمايد.
ماده ۳۷- انجمن داراي سربرگ، مهر و يا آرم مخصوص خواهد بود كه متن آن با تصويب هيأت مديره و برابر مقررات تهيه خواهد شد. هيات مديره مكلف است نمونه سربرگ، مهر و آرم تهيه شده را به مرجع صادر كننده پروانه فعاليت ارسال نمايد.
تبصره- هيأت مديره در حفظ و حراست از مهر و آرم مسؤليت قانوني دارد.
ماده ۳۸- انحلال: در صورت انحلال انجمن مجمع عمومي فوق العاده حداقل 3 نفر را بعنوان هيات تصفيه انتخاب و اين هيات موظف خواهد بود پس از رسيدگي به حساب‌ها و تصفيه بدهي‌ها و وصول مطالبات باقيمانده و تعيين دارايي مسلم اعم از منقول و غير منقول دارايي انجمن را به تصويب مجمع عمومي فوق العاده برساند. هيات مذكور موظف است نتيجه را به مرجع صادر كننده پروانه فعاليت ارائه نمايد.
تبصره 1: مجمع عمومي فوق‌العاده موظف است دارايي سازمان را پس از انحلال كه با نظارت مرجع صدور پروانه به يكي از سازمان‌هاي مردم‌نهاد با موضوع فعاليت مشابه تعيين مي‌گردد، واگذار نمايد.
تبصره 2- تصفيه امور مربوط به انجمن بر طبق مفاد اساسنامه و قوانين موضوعه صورت خواهد پذيرفت.
تبصره 3- هيات تصفيه از بين خود يك نفر را بعنوان مدير تصفيه انتخاب می‌نمايد.
تبصره 4- مدير تصفيه موظف است يك نسخه از گزارش تصفيه را به مرجع صدور پروانه و ثبت شركت‌ها ارائه نمايد.
ماده ۳۹- چنانچه فعاليت‌هاي مندرج در اهداف اين اساسنامه نيازمند كسب مجوز خاص از ساير دستگاه‌هاي دولتي باشد، انجمن موظف است نسبت به كسب مجوز مورد نظر اقدام نمايد.
ماده ۴۰- به مواردي كه در اين اساسنامه پيش‌بيني نشده است بر اساس آئين‌نامه ذيربط تأسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد و عموما قانون تجارت عمل خواهد شد.
ماده ۴۱- اين اساسنامه مشتمل بر 3 فصل و 41 ماده و 34 تبصره در نشست مورخ…………………..مجمع عمومي موسس به تصويب رسيد.

Share
Share