خانه » اساسنامه اتازیس

اساسنامه اتازیس

مجوز فعالیت انجمن

اساسنامه انجمن ملی توان‌افزایان زندگی سبز (اتازیس)

******************

باسمه تعالی
اساسنامه انجمن توان‌افزایان زندگی سبز
مجمع عمومی اعضا

فصل اول – کلیات و اهداف:
ماده ۱- نام سازمان مردم نهاد مورد نظر «انجمن توان‌افزایان زندگی سبز» است که در این اساسنامه به لحاظ رعایت اختصار “انجمن” نامیده می‌شود.
ماده ۲- نوع فعالیت: کلیه فعالیتهای انجمن، غیرسیاسی و غیرانتفاعی غیردولتی بوده و در موضوع امور زیرساختی توسعه با رعایت کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و این اساسنامه فعالیت خواهد نمود.
ماده ۳- محدوده فعالیت انجمن، در سطح ملی می‌باشد.
ماده ۴- محل: مرکز اصلی انجمن در استان: تهران – شهرستان تهران به نشانی: خیابان شریعتی، چهار راه قصر، ابتدای عباس آباد، پلاک ۵، طبقه ۳، واحد ۳، کد پستی: ۱۵۵۹۶۴۸۱۱۷ واقع است و در صورت لزوم می‌تواند پس از کسب مجوز از مرجع صدور پروانه برابر مقررات، در سایر نقاط داخل و خارج کشور، شعبه یا دفتر نمایندگی ایجاد نماید.
ماده ۵- انجمن تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارد و کلیه اعضای آن التزام خود را به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌دارند.
ماده ۶- مدت فعالیت انجمن از تاریخ تاسیس به مدت نامحدود می‌باشد.
ماده ۷- دارایی اولیه انجمن اعم از منقول و غیرمنقول مبلغ ۹۰۰۰۰۰۰ ریال می‌باشد که از سوی هیأت موسس تماماً پرداخت شده و در اختیار انجمن قرار گرفته است.
ماده ۸- هیأت موسس انجمن، اشخاصی هستند که برای تهیه مقدمات تشکیل انجمن اقدام نموده‌اند و بعد از تأسیس تحت عنوان موسس مسوولیتی نخواهند داشت.
ماده ۹- اهداف انجمن عبارتند از:
الف: کلیات:
تعریف، طراحی و برنامه‌ریزی در راستای ارتقاء شاخص‌های توسعه پایدار، ترویج کیفیتِ زندگیِ سبز و تغذیه سالم و بهداشتی، و اخلاق و رفتارهای مبتنی بر توسعه پایدار، توانمندسازی جوامع محلی با تعریف و آموزش کسب و کار متناسب با شرایط محیطی هر جامعه، شناسایی آلاینده‌های محیط‌زیست طبیعی و انسانی و ارائه راهکارهای مناسب در جهت کنترل، کاهش، حذف و امحای آن‌ها و ترویج و اجرای فعالیت‌های کاهنده از قبیل ترویج فرهنگ کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف کاغذ، استفاده از کیسه‌های خرید پارچه‌ای، درختکاری،، تولید کمتر پسماند، تفکیک پسماند از مبدا، استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقل درون شهری، بحران آب و روش‌های صرفه‌جویی، معماری مفهومی، بومی و ارگانیک، و استفاده و گسترش انرژی‌های پاک، فرهنگ‌سازی گسترده جهت طبیعت‌گردی مسئولانه پایدار و حفظ تفرجگاه‌ها و مدیریت مناطق طبیعی (جنگل‌ها، کوه‌ها، غارها، دره‌ها، رودها، کویرها، مراتع، و غیره) و برگزاری سفرهای علمی و اردوهای تفریحی آموزشی با هدف دوستی با طبیعت برای تمام سنین جامعه.

ب: روش اجرای هدف:
شامل ۱- پژوهش و اجرای امور مرتبط با توسعه پایدار، سلامت، خانواده سبز، محیط‌زیست، منابع‌طبیعی؛ ۲- بالندگی و شکوفایی و فرهنگ‌سازی خانواده سبز و اجرای برنامه‌های ترویجی از قبیل انتشار مقالات، پژوهش‌ها، بروشورها، کتاب‌ها، کتابچه‌ها، انیمیشن‌ها، و سی‌دی‌های مستند و آموزشی، فعالیت در فضای مجازی و راه‌اندازی تارنما و سایر موارد مرتبط جهت آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی برای داشتن زندگی سازگار با محیط‌زیست؛ ۳- برگزاری کارگاه‌های آموزشی، سمینارها، نشست‌ها، جلسات، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، کنگره‌ها، کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و گردهمایی‌های علمی و فرهنگی مرتبط با توسعه پایدار، محیط‌زیست، منابع‌طبیعی، زندگی سالم و تنوع‌زیستی و همچنین راه‌اندازی اکوسیستم‌های طبیعی وکشاورزی؛ ۴- ارزیابی نیازها و کمک جهت بهبود و رفع مشکلات موجود و ارائه راهکار و پیشنهاد به دستگاه‌های دولتی و سایرین؛ ۵- ایجاد ارتباط، هماهنگی، تعامل و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در سطح محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی (عقد قرارداد و تفاهم‌نامه‌کاری) در راستای اهداف مشترک توسعه پایدار، سلامت، محیط‌زیست و منابع‌طبیعی؛ ۶- شناسایی و جذب مخاطبین و دوستداران طبیعت و بهره‌گیری از نیروهای متخصص جهت آموزش، ارائه طرح و برنامه و اجرای صحیح و اصولی آن‌ها و تشکیل بانک اطلاعاتی؛ ۷- کمک در فرهنگ‌سازی و معرفی محصولات سالم و ارگانیک. موافقت مرجع صدور پروانه با انجام فعالیت‌های مذکور در اهداف و شیوه‌های اجرایی، به معنای اجازه فعالیت در خصوص مواردی که نیازمند کسب مجوز از دستگاه های خاص می‌باشد نیست. بدهی است انجام هر گونه اقدام در راستای اجرایی نمودن مواردی از اهداف و شیوه‌های اجرایی که مستلزم اخذ موافقت دستگاه خاص باشد، منوط به دریافت مجور از آن مرجع است.
ماده ۱۰- شرایط عضویت: تابعیت ایرانی، التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حداقل سن ۱۸ سال، پذیرش اساسنامه و آیین‌نامه‌های داخلی (وفق قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران)، پرداخت حق عضویت، و موافقت هیات مدیره.
انواع عضویت: رسمی: عبارت است از کلیه افرادی که دارای شرایط عضویت هستند. ایشان دارای حق رای و کاندیداتوری می‌باشند. غیر رسمی: عبارت است از افرادی که فاقد شرایط عضویت هستند ولیکن می‌توانند در پیشبرد اهداف مثمر ثمر واقع شوند. ایشان فاقد حق رای و کاندیداتوری هستند.

فصل دوم: ساختار
ماده ۱۱- ارکان انجمن عبـارتنـد از ۱- مجمـع عمـومـی، ۲- هیأت مـدیـره، ۳- بازرس.
ماده ۱۲- مجمع عمومی مؤسس همان هیأت مؤسس بوده و وظایف ذیل را داراست:
۱- انجام اقدامات اولیه برای تاسیس؛
۲- تهیه طرح اساسنامه و تصویب آن؛
۳- انتخاب اولین مدیران و بازرسان انجمن.
تبصره ۱: اکثریت لازم جهت تشکیل مجمع عمومی مؤسس در بار اول با حضور نصف بعلاوه یک اعضاء بوده و در صورت عدم حد نصاب اکثریت لازم، در بار دوم با حضور یک سوم اعضاء رسمیت خواهد یافت.
تبصره ۲: تصمیمات مجمع عمومی مؤسس با اکثریت دو سوم آراء حاضرین با تایید مرجع صدور پروانه و دستگاه تخصصی اتخاذ و رسمی می‌شود.
ماده ۱۳- مجمع عمومی عادی:
مجمع عمومی متشکل از کلیه اعضا می‌باشد و عالیترین مرجع تصمیم‌گیری است که به صورت عادی یا فوق العاده تشکیل می‌گردد.
ماده ۱۴- مجمع عمومی عادی سالانه در اردیبهشت ماه تشکیل خواهد شد.جلسه با حضور نصف به علاوه یک اعضا در بار اول رسمیت یافته و با حضور هر تعداد از اعضا در بار دوم تشکیل و رسمی خواهد بود.
تبصره ۱: اکثریت لازم جهت اتخاذ تصمیم مجمع عمومی عادی نصف به علاوه یک آرا حاضرین در جلسه رسمی مجمع می‌باشد مگر در خصوص انتخاب مدیران یا بازرسان که با رأی اکثریت نسبی خواهد بود. در صورتی که در دعوت نخست، اکثریت حاصل نشد، جلسه دوم به فاصله حداقل ۱۰ (ده) روز تشکیل و با هر تعداد از اعضای حاضر، جلسه رسمیت خواهد یافت.
تبصره ۲: مجمع عمومـــی عادی ممکن است به صورت فوق العاده در هر زمان به تقاضای هیأت مدیـــره یا بازرس(ها) یا به درخواست یک پنجم اعضاء – در صورتی که هیأت مدیره یا بازرس ظرف مدت ۲۰ روز به درخواست اعضاء مبنی بر برگزاری مجمع عمومی عمل ننماید – تشکیل می‌گردد.
تبصره ۳: دعوت برای مجمع عمومی عادی از طریق درج آگهی در روزنامه کثیر الانتشار حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز قبل از برگزاری مجمع و با دعوت کتبی صورت می‌پذیرد.
تبصره ۴: روزنامه کثیر الانتشار برای درج آگهی‌ها روزنامه اطلاعات می‌باشد.
ماده ۱۵- وظایف مجمع عمومی عادی:
۱- انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسان (اصلی و علی البدل)؛
۲- استماع و رسیدگی به گزارش هیات مدیره و بازرس(ها)؛
۳- تعیین خط مشی کلی انجمن؛
۴- بررسی و تصویب یا رد پیشنهادهای هیات مدیره؛
۵- تصویب ترازنامه و بودجه انجمن؛
۶- تعیین روزنامه کثیر الانتشار جهت درج آگهی‌ها و دعوتنامه‌ها؛
۷- عزل اعضای هیات مدیره و بازرسان؛
۸- تعیین حق عضویت؛
۹- تصویب انتشار نشریه.

ماده ۱۶- مجمع عمومی فوق‌العاده:
مجمع عمومی فوق العاده با شرایط زیر تشکیل خواهد شد:
۱- با درخواست اکثریت اعضای هیات مدیره یا بازرس؛
۲- با درخواست یک پنجم اعضاء در صورتیکه هیأت مدیره یا بازرس ظرف مدت ۲۰ روز به درخواست اعضاء مبنی بر برگزاری مجمع عمومی عمل ننماید.
تبصره ۱ – اکثریت لازم جهت تشکیل مجمع عمومی فوق العاده بار اول همان شرایط مجمع عمومی عادی می‌باشد و در بار دوم با حضور بیش از یک سوم اعضا که حق رأی دارند تشکیل می‌گردد.
تبصره ۲ – تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده با آرای دو سوم اعضای حاضر در جلسه معتبر خواهد بود.
ماده ۱۷- وظایف مجمع عمومی فوق‌العاده:
۱- تصویب تغییرات اساسنامه؛
۲- بررسی و تصویب یا رد و انحلال؛
۳- تغییر در میزان سرمایه؛
۴- انحلال قبل از موعد؛
۵- هرگونه تغییر در ماهیت.
ماده ۱۸- مجامع عمومی توسط هیأت رئیسه‌ای مرکب از یک رئیس، یک منشی و دو ناظر اداره می‌شوند.
تبصره۱: اعضای هیأت رئیسه نباید از بین کاندیداهای هیأت مدیره و بازرسان باشند و با اعلام قبولی نامزدی خود در مجمع عمومی انتخاب خواهند شد.
تبصره ۲: رئیس هیأت مدیره، رئیس هیأت رئیسه مجمع عمومی خواهد بود مگر اینکه موضوع عزل یا انتخاب هیأت مدیره باشد.
تبصره ۳: مجامع عمومی عادی و فوق العاده با نظارت وزارت کشور برگزار می‌شود.
ماده ۱۹- هیات مدیره:
انجمن دارای هیات مدیره‌ای مرکب از ۵ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی‌البدل خواهد بود.
تبصره ۱- جلسات هیات مدیره با حضور بیش از نصف اعضا رسمیت یافته و تصمیمات متخذه با اکثریت آرا حاضرین معتبر خواهد بود.
تبصره ۲– شرکت اعضای هیات مدیره در جلسات ضروریست و غیبت هر یک از اعضا بدون عذر موجه و بدون اطلاع قبلی تا ۳ جلسه متوالی یا ۶ جلسه متناوب در طول سال در حکم استعفای عضو غایب خواهد بود.
تبصره ۳ – دعوت از اعضای هیات مدیره می‌بایست حداقل ۱۴ روز قبل از تشکیل جلسه به صورت قانونی انجام پذیرد.
ماده ۲۰- در صورت استعفا یا فوت یا سلب شرایط از هر یک از اعضای هیات مدیره یا بازرس، عضو علی‌البدل برای مدت باقیمانده هیات مدیره یا بازرسی بجای عضو اصلی انجام وظیفه خواهد نمود.
در صورتیکه تعداد هیات مدیره یا بازرسی به هر دلیل کمتر از تعداد اعضاء اصلی شود و ورود اعضاء علی البدل نیز موجب تکمیل آن نشود انتخابات مجدد مجمع عمومی حسب مورد به صورت عادی یا به صورت فوق العاده در مهلت قانونی جهت تکمیل تعداد باقیمانده اعضا برگزار خواهد گردید.
ماده ۲۱- هیات مدیره علاوه بر جلساتی که بطور مرتب و حداقل ماهی ۲ بار تشکیل می‌گردد بنا به ضرورت با دعوت کتبی یا تلفنی رئیس یا نایب رئیس تشکیل جلسه فوق العاده خواهد داد.
تبصره: نحوه تشکیل جلسه فوق‌العاده بموجب آئین‌نامه داخلی است که به تصویب هیأت مدیره خواهد رسید.
ماده ۲۲- اعضای هیات مدیره در اولین جلسه‌ای که بعد از انتخاب شدن تشکیل می‌دهند از بین خود یک نفر رئیس و یک نفر نایب رئیس و یک نفر خزانه‌دار انتخاب خواهند نمود، حدود اختیارات آنها را اساسنامه یا آیین‌نامه‌‌ای که به تصویب مجمع عمومی اعضاء خواهد رسید مشخص می‌نماید.
تبصره ۱- هیأت مدیره موظف است پس از تعیین سمت‌ها، حداکثر تا یک هفته از بین خود یا خارج یک نفر را به سمت مدیر عامل انتخاب نموده و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق الزحمه او را تعیین کند.
تبصره ۲- مدیر عامل نمی‌تواند در عین حال رئیس هیأت مدیره باشد مگر با تصویب سه چهارم اعضای مجمع عمومی.
تبصره ۳- هیات مدیره در هر موقع می‌تواند افراد فوق الذکر را از سمت های مذکور عزل کند.
تبصره ۴- هیات مدیره در صورت لزوم می‌تواند سمت‌های دیگری برای سایر اعضا هیات مدیره تعریف نماید.
ماده ۲۳- هیأت مدیره برای مدت ۲ سال انتخاب خواهند شد. انتخاب مجدد اعضاء هیأت مدیره برای دوره های بعدی بلامانع است.
ماده ۲۴- هیات مدیره نماینده قانونی انجمن بوده و وظایف و اختیارات آن در چارچوب اساسنامه به شرح ذیل می‌باشد:
حفظ و حراست اموال منقول و غیر منقول، رسیدگی به حساب‌ها، پرداخت دیون و وصول مطالبات، اجرای مصوبات مجامع عمومی، افتتاح حساب در بانک‌ها طی انجام تشریفات قانونی، تعقیب جریانات قضائی و اداری و ثبتی در کلیه مراحل قانونی در محاکم، تعیین حکم و تعیین وکیل و عزل آن، قطع و فصل دعاوی از طریق سازش (مصالحه) و در صورت اقتضاء تفویض و واگذاری تمام یا قسمتی از اختیارات خود به هر شخص دیگر اعم از حقوقی یا حقیقی با حق توکیل و سایر وظایفی که بر اساس اساسنامه به هیات مدیره واگذار گردیده. به طور کلی هیات مدیره می‌تواند هر اقدام و معامله‌ای را که ضروری بداند در مورد نقل و انتقال اموال منقول که مستلزم تصویب مجمع عمومی می‌باشد پس از تصویب مجمع به نام انجمن انجام دهد.
همچنین هیأت مدیره موظف است ۳ ماه قبل از پایان تصدی خود، از مجمع عمومی عادی به منظور انتخابات هیأت مدیره و بازرس جدید دعوت نماید. هیأت مدیره قبل از درج آگهی در روزنامـــه کثیر الانتشار باید دستور کار مجمع عمومی، زمان و مکان برگزاری و فهرست اسامی اعضا را به تایید مرجع صدور پروانه برساند و حداقل ۴۰ روز قبل از پایان تصدی خود نتیجه انتخابات را به مرجع صدور پروانه اعلام نماید.
تبصره ۱– جز درباره موضوعاتی که به موجب مفاد این اساسنامه اخذ تصمیم و اقدام درباره آنها در صلاحیت خاص مجمع عمومی اعضاء است، هیات مدیره کلیه اختیارات لازم برای اداره امور مشروط به رعایت حدود اهداف و اساسنامه را دارا می‌باشد.
تبصره۲ -هیات مدیره پس از تصویب می‌تواند در انجام معاملات و یا پرداخت هزینه‌های جاری انجمن تا مبلغ نامحدود به ریال بدون تصویب مجمع عمومی رأساً اقدام نماید.
ماده ۲۵- انجمن دارای ۱ نفر بازرس اصلی و ۱ نفر بازرس علی‌البدل می‌باشد که در مجمع عمومی عادی با رأی کتبی و برای مدت یک سال انتخاب می‌گردند. انتخاب مجدد بازرسان بلامانع است.
ماده ۲۶- اشخاص ذیل نمی‌توانند بعنوان بازرس انتخاب شوند:
۱- کسانی که به علت ارتکاب جرم و به موجب حکم قطعی دادگاه از حقوق اجتماعی کلا و یا بعضا محروم شده باشند؛
۲- مدیران و مدیر عامل انجمن؛
۳- اقربای سببی و نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم؛
۴- همسر اشخاص مذکور در بند ۲.
ماده ۲۷- وظایف بازرس به شرح ذیل است:
۱- بررسی کلیه اسناد و اوراق مالی و تهیه گزارش برای مجمع عمومی؛
۲- مطالعه گزارش سالانه هیات مدیره اعم از مالی و غیر مالی و تهیه گزارش عملکرد برای اطلاع مجمع عمومی؛
۳- گزارش هر گونه تخلف هیات مدیره از مفاد اساسنامه به مجمع عمومی؛
۴- اظهار نظر کتبی درباره صحت صورت دارایی، عملکرد و مطالب و اطلاعاتی که هیات مدیره و مدیران در اختیار مجمع عمومی گذاشته‌اند؛
۵- سایر وظایفی که اساسنامه و قوانین و مقررات موضوعه به عهده بازرس قرار داده است.
تبصره: بازرس می‌تواند بدون داشتن حق رای در جلسات هیات مدیره شرکت نماید.
ماده ۲۸- بازرس می‌تواند در هر موقع هر گونه رسیدگی و بازرسی را در مورد عملیات انجمن انجام داده و اسناد و مدارک و اطلاعات مربوطه را مطالبه کرده و مورد رسیدگی قرار دهد و در صورت لزوم تقاضای تشکیل جلسه فوق العاده مجمع عمومی را بنماید.
ماده ۲۹- هیأت مدیره و بازرسان تا زمانیکه جانشین آنها از سوی مجمع عمومی انتخاب نشده‌اند در مسئولیت خود باقی خواهند بود.
ماده ۳۰- مدیر عامل بالاترین مقام اجرایی انجمن است و در حدود اختیاراتی که از طرف هیأت مدیره و اساسنامه به وی تفویض می‌گردد نماینده محسوب شده و از طرف انجمن حق امضاء دارد.
تبصره ۱: عزل مدیرعامل از اختیارات هیأت مدیره می‌باشد که باید مستند و مدلل باشد.
تبصره ۲: دوره تصدی مدیر عامل از مدت مسؤولیت هیأت مدیره بیشتر نخواهد بود و لیکن انتخاب مجدد او طبق مقررات این اساسنامه بلامانع می‌باشد. مدیر عامل در صورت انقضا مدت تصدی موظف است تا تعیین جانشین، وظایف محوله را انجام دهد.
تبصره ۳: کلیه اسناد و اوراق بهادار و تعهد آور با امضای مدیر عامل و خزانه‌دار و در غیاب خزانه‌دار با امضای رئیس هیات مدیره و با مهر انجمن معتبر خواهد بود.
ماده ۳۱- مدیرعامل، مجری مصوبات مجمع عمومی و هیأت مدیره بوده و دارای اختیارات و مسئولیت‌های ذیل می‌باشد:
۱- نمایندگی قانونی در مراجع رسمی و نهادها و در برابر اشخاص حقیقی و حقوقی؛
۲- استخدام و عزل و نصب کارکنان در حدود ضوابط و مصوبات و با تصویب هیات مدیره؛
۳- نگهداری دارایی، اموال، حساب‌ها، اسناد و دفاتر انجمن؛
۴- اعمال اختیاراتی که بصورت موردی یا مقطعی از جانب هیأت مدیره به وی تفویض شده باشد؛
۵- ارائه پیشنهادهای لازم در زمینه گسترش، بهبود و هماهنگی در فعالیت‌های انجمن به هیأت مدیره جهت ارائه به مجمع عمومی؛
۶- تهیه پیشنویس ترازنامه، بودجه، خط مشی و گزارش سالیانه جهت بررسی هیأت مدیره و ارسال به مجمع عمومی؛
۷- تهیه پیش نویس آئین‌نامه‌های مورد لزوم جهت طرح و تصمیم‌گیری در هیأت مدیره؛
۸- نظارت و ایجاد هماهنگی در فعالیت شعب، نمایندگی‌ها و دفاتر پس از طی مراحل قانونی؛
۹- پیشنهاد برگزاری جلسه مجمع عمومی فوق العاده با ذکر علل موجه برای تصویب به هیأت مدیره؛
۱۰- انجام سایر وظایف و اختیاراتی که طبق اساسنامه و قوانین و مقررات مربوطه به مدیرعامل محول شده یا بشود.
ماده ۳۲- حقوق و مزایای مدیرعامل بوسیله هیأت مدیره تعیین می‌شود.
در صورتی که مدیرعامل از اعضای هیأت مدیره نباشد بدون داشتن حق رای می‌تواند در جلسات هیأت مدیره شرکت نماید.
فصل سوم: بودجه و مواد متفرقه
ماده ۳۳- بودجه انجمن از طریق ذیل تأمین می‌شود:
الف) هدیه، اعانه و هبه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از داخلی و خارجی و دولتی و غیردولتی.
ب) وقف و حبس.
پ) وجوه حاصل از فعالیت‌های انجام شده در چارچوب موضوع فعالیت، اهداف، اساسنامه و آئین‌نامه انجمن.
ت) حق عضویت در انجمن.
ماده ۳۴- انجمن مکلف است درآمد و هزینه‌ها را در دفاتر قانونی ثبت و شرح بیلان آن را همراه با گزارش عملکرد اجرایی حداکثر تا دو ماه پس از پایان هر سال مالی به مرجع صدور پروانه ارایه نماید. چنانچه مرجع مذکور در طول سال حسب مورد درخواست گزارش مالی یا اجرایی نماید انجمن موظف به ارایه آن است.
تبصره ۱- هیات مدیره مکلف است نسبت به افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک‌های رسمی اقدام نموده و کلیه درآمدهای حاصله سالانه را مطابق اساسنامه صرف اهداف و وظایف نماید و وجوه مازاد بر هزینه‌ها را در همان حساب نگهداری کند.
تبصره ۲- سال مالی انجمن منطبق با سال شمسی بوده و همواره به پایان اردیبهشت ماه ختم می‌شود.به استثنای سال مالی اول که از بدو تاسیس لغایت اسفندماه همان سال خواهد بود. کلیه مدارک، پرونده‌ها و مکاتبات در دفتر مرکزی انجمن نگهداری می‌شود.
تبصره ۳- مکاتبات رسمی انجمن با امضای مدیر عامل صورت می‌پذیرد.
تبصره ۴: مصوبات و صورتجلسات هیأت مدیره در دفاتر مخصوصی به ترتیب تاریخ، ثبت و به امضای اعضای ذیربط خواهد رسید.
ماده ۳۵- هیأت مدیره مکلف است هر گونه تغییر یا اصلاح اساسنامه را به مرجع صادر کننده پروانه فعالیت اعلام نماید و در صورت موافقت مرجع صدور پروانه به تصویب مجمع عمومی رسانده و نتیجه آن را برای انجام تشریفات اداری ثبت، به مرجع صدور پروانه اعلام نماید.
ماده ۳۶- هیآت مدیره مکلف است تغییرات نشانی اعم از محل، شماره‌های تماس و پست الکترونیکی و دیگر موارد مشابه را به مرجع صادر کننده پروانه فعالیت اعلام نماید.
ماده ۳۷- انجمن دارای سربرگ، مهر و یا آرم مخصوص خواهد بود که متن آن با تصویب هیأت مدیره و برابر مقررات تهیه خواهد شد. هیات مدیره مکلف است نمونه سربرگ، مهر و آرم تهیه شده را به مرجع صادر کننده پروانه فعالیت ارسال نماید.
تبصره- هیأت مدیره در حفظ و حراست از مهر و آرم مسؤلیت قانونی دارد.
ماده ۳۸- انحلال: در صورت انحلال انجمن مجمع عمومی فوق العاده حداقل ۳ نفر را بعنوان هیات تصفیه انتخاب و این هیات موظف خواهد بود پس از رسیدگی به حساب‌ها و تصفیه بدهی‌ها و وصول مطالبات باقیمانده و تعیین دارایی مسلم اعم از منقول و غیر منقول دارایی انجمن را به تصویب مجمع عمومی فوق العاده برساند. هیات مذکور موظف است نتیجه را به مرجع صادر کننده پروانه فعالیت ارائه نماید.
تبصره ۱: مجمع عمومی فوق‌العاده موظف است دارایی سازمان را پس از انحلال که با نظارت مرجع صدور پروانه به یکی از سازمان‌های مردم‌نهاد با موضوع فعالیت مشابه تعیین می‌گردد، واگذار نماید.
تبصره ۲- تصفیه امور مربوط به انجمن بر طبق مفاد اساسنامه و قوانین موضوعه صورت خواهد پذیرفت.
تبصره ۳- هیات تصفیه از بین خود یک نفر را بعنوان مدیر تصفیه انتخاب می‌نماید.
تبصره ۴- مدیر تصفیه موظف است یک نسخه از گزارش تصفیه را به مرجع صدور پروانه و ثبت شرکت‌ها ارائه نماید.
ماده ۳۹- چنانچه فعالیت‌های مندرج در اهداف این اساسنامه نیازمند کسب مجوز خاص از سایر دستگاه‌های دولتی باشد، انجمن موظف است نسبت به کسب مجوز مورد نظر اقدام نماید.
ماده ۴۰- به مواردی که در این اساسنامه پیش‌بینی نشده است بر اساس آئین‌نامه ذیربط تأسیس و فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد و عموما قانون تجارت عمل خواهد شد.
ماده ۴۱- این اساسنامه مشتمل بر ۳ فصل و ۴۱ ماده و ۳۴ تبصره در نشست مورخ…………………..مجمع عمومی موسس به تصویب رسید.